۱۳۹۳ مهر ۱۸, جمعه

ملاله یوسف‌زی و کایلاش ساتیارتی برندگان جایزه نوبل صلح ۲۰۱۴

یک کودک، یک معلم، یک کتاب و یک قلم می‌تواند دنیا را تغییر دهد. 
ملاله یوسف‌زی، عضو کمپین تحصیل دختران پاکستانی و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان از هند به طور مشترک برنده جایزه نوبل صلح شناخته شدند. ملاله یوسف‌زی ۱۷ ساله جوان‌ترین فردی است که برنده جایزه نوبل شده است. 
دویچه وله: رئیس کمیته نوبل اعلام کرده است که ملاله یوسف‌زی به دلیل تلاش‌هایش برای ارتقاء سطح تحصیل دختران در پاکستان این جایزه را دریافت می‌کند. ملاله جوان‌ترین فرد در تاریخ نوبل است که برنده این جایزه شده است.

ملاله یوسف‌زی ۱۷ سال دارد و فعال حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران پاکستانی است. در اکتبر ۲۰۱۲ ستیزه‌جویان طالبان او را در راه بازگشت از مدرسه ترور کردند. این ترور نافرجام با واکنش‌های شدید جهانی روبرو شد.

طالبان پاکستان حملهٔ تروریستی به ملاله را توجیه کردند و این فعال حقوق بشری را "جاسوس غرب" و "سزاوار مرگ" خواندند. طالبان در بیانیهٔ خود نوشته‌ بودند: «اسلام دستور کشتن جاسوسان دشمن را صادر کرده است.» در این بیانیه همچنین آمده بود: «شریعت می‌گوید که حتی یک کودک می‌تواند کشته شود، اگر مخالف اسلام باشد».

ملاله یوسف‌زی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یافت و سخنرانی کرد و آن‌جا نیز از حق تحصیل برای همه کودکان دفاع کرد و خواستار تلاشی جهانی علیه بی‌سوادی شد.

کایلاش ساتیارتی (۵۳ ساله) نیز از فعالان حقوق بشر و از افراد پیشرو در مبارزه با کار اجباری کودکان است. به همت او و هم‌نظرانش تاکنون ده‌ها هزار کودک در هند از کار اجباری خلاص شده و به بازپروری و تحصیل روی آورده‌اند.

کایلاش ساتیارتی که مهندس برق است، به همراه دیگر فعالان حقوق بشر هند مراکز توان بخشی متعددی را به منظور تأمین امکانات برای کودکان بنا کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر