۱۳۹۰ فروردین ۲۰, شنبه

مرگ تدریجی در جاسوئیچی‌های چینی

به گزارش «فردا»: این روز‌ها بازار دست فروش‌های چینی بسیار گرم شده است. جاسوئیچی‌های جدید چینی که در داخل آنها ماهی یا لاک پشت زنده حبس شده‌اند به سرعت در خیابان‌های چین به فروش می‌رسند. این جاسوئیچی‌ها با قیمت ۵ دلار در دستان فروشندگان، در اماکن عمومی و خیابان‌های چین به فروش می‌رسند. خریداران می‌توانند از بین ماهی‌های رنگارنگ یا لاک پشت‌های برزیلی هر کدام را که خواستند انتخاب کرده و حتی رنگ آب دلخواه محفظه نگهدارنده را نیزانتخاب کنند. فروشندگان به هنگام فروش به خریداران تضمین هم می‌دهند. آنها در هنگام فروش ادعا می‌کنند، آبهای رنگی درون محفظه‌ها حاوی مواد مغذی است و این موجودات تا سه ماه به راحتی می‌توانند در درون این محفظه‌ها به زندگی ادامه دهند.
یعنی عمر حیوان را هم از قبل تعیین میکنند: ٣ ماه!
در پی این سوء استفاده چینی‌ها، بسیاری از فعالان حقوق حیوانات در سراسر جهان از عدم وجود قانونی در چین برای جلوگیری از این اقدامات انتقادات فراوانی را داشته‌اند. کین ژیائونا – مسئول یکی از گروههای غیر دولتی حفاظت از حقوق حیوانات در این خصوص عقیده دارد «قرار دادن موجود زنده در داخل یک محفظه سرپوشیده برای کسب سود، سوء استفاده و غیر اخلاقی است». ولی بر اساس قوانین چین تنها حیوانات وحشی مشمول قانون حفاظت از حیوانات می‌شوند. جن ژیان- یکی از مدافعان حقوق حیوانات در چین- این اقدام را «مشمئز کننده» نامید. او همچنین افزود «چین با این اقدام اخیر خود آشکارا نشان داد که هیچ ارزشی برای حیات حیوانات و انسان‌ها قائل نیست و متاسفانه این کار‌ها در غیاب آموزش‌های لازم، همچنان در چین ادامه پیدا می‌کنند». ژیان با اشاره به رشد اقتصادی چین عقیده دارد که مردم چین این طور فکر می‌کنند که صاحبان دنیا هستند و هر اقدامی را می‌توانند انجام دهند. «به کرات در چین دیده شده است که حیوانات برای منافع اقتصادی کشته می‌شوند. این مُد جدید در چین گویای این است که ما می‌توانیم حیوانی را شکنجه کرده و شاهد مرگ تدریجی آن در مقابل چشمان خود باشیم. این واقعیت بخش دیگری از سوء استفاده چینی‌ها از کره زمین است».
هر چند که فرق چندانی نیست، بین زندگی دردناک و مرگ ماهی قرمز، سمندر و لاک پشت های سفره ی هفت سین بعضی هموطنان علاقه مند به زیبایی و ماهی ها و لاک پشت های جا سوئیچی های چینی ها...
اما در مورد این جمله: ولی بر اساس قوانین چین تنها حیوانات وحشی مشمول قانون حفاظت از حیوانات می‌شوند.

فکر میکنم این چند فیلم گویای قانون حفاظت از حیوانات وحشی چین باشد!

فیلم مزرعه ببرها فیلم مزرعه خرس ها با گفتاری از جکی چان هنرپیشه چینی

فیلم مزرعه خرس ها همراه با زیرنویس به چند زبان از جمله فارسی

هشدار! صحنه های این فیلم ها برای بعضی بسیار ناراحت کننده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر