۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۹, یکشنبه

سفری مجازی به جنگل های بارانی آمازون


 آمازون بزرگترین جنگل بارانی جهان، در آمریکای جنوبی قرار دارد. این منطقه زیستگاه یک دهم همه گونه های جانوری و گیاهی شناخته شده در روی سیاره است.
 تنوع زیستی در این جنگل مرطوب استوایی شگفت انگیز است.
آمازون زیستگاه حدود ٢,٥ میلیون گونه حشره، دهها هزار گونه گیاهی و بیش از ٢,٠٠٠ نوع پرنده و پستاندار است که البته هنوز گونه های ناشناخته بسیاری در آمازون وجود دارد که باید کشف شوند.
 
در این جنگل پهناور، باشکوه و پرتکاپو، گونه های شگفت انگیز و زیبایی از جمله: دلفین صورتی رودخانه.
بزرگترین عنکبوت جهان به اندازه یک توپ بیس بال
 بزرگترین گلهای جهان
زیباترین پرندگان جهان
اگر پرنده ای در این عکس می بینید، نام آن "Potoo" است!
 تنبل ترین پستاندار جهان!
 سمی ترین قورباغه های جهان!
پشمالوترین حشره جهان!
 درازترین ماهی جهان!
آراپایما "Arapaima" درازای این ماهی به دو متر می رسد. 
درازترین مار جهان!
درازای این آناکوندا (بوای آبی) تا ١١ متر می رسد و حدود ٢٠٠ کیلوگرم وزن دارد. مار آناکوندا تنها نمونه از اژدرماران است که بچه می‌زاید.
خوش نقش و نگار ترین مارهای جهان
 زیباترین پروانه های جهان
بزرگترین جونده جهان
کاپی بارا (capybara)، بزرگترین جونده جهان است و گاهی طولش به یک متر می‌رسد. این حیوان فاقد دم است. این جانور ظاهری خوکچه مانند دارد و خوکچه هندی از خویشاوندان دور او می‌باشد. کاپی بارا اغلب نزدیک آب یافت می‌شود. این جاندار بسیار اجتماعی بوده و در گروه‌های بزرگ ۱۰۰ تایی ولی اغلب در گروه‌های کوچک ۱۰ تا ۲۰ تایی یافت می‌شوند.
قورباغه شیشه ای
قورباغه شيشه ای ( Hyalinobatrachium valerioi )، موجودی بسيار کوچک است. اين قورباغه از آن جهت شيشه ای ناميده شده است که سطح شکمی آن شفاف است، قلب آنها به رنگ قرمز قابل مشاهده است ولی لوله گوارشی، پريکارد و کبد توسط پوسته ای سفيد رنگ و گوانينی پوشانده شده اند. البته سطح پشتی آنها شفاف نيست و سبز رنگ می باشد.
و هزاران هزار گونه شگفت انگیز و زیبای دیگر...
تا کنون، دست کم ٤٠,٠٠٠ گونه های گیاهی ٢,٢٠٠ ماهی، ١,٢٩٤ نوع پرنده، ٤٢٧ پستاندار، ٤٢٨ گونه دوزیست و ٣٧٨ خزنده، در این منطقه از نظر علمی طبقه بندی شده.
شیر طلایی تامارین، گونه ای در معرض خطر نابودی.
 آمازون همچنین خانه ی ٢٠ میلیون نفر، بعلاوه صدها نفر از مردم بومی این منطقه که برخی از آنها تاکنون با جهان خارج تماسی نداشته اند است.
 از سال ۱۹۷۰ برزیل تقریباً ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع از جنگل ها را از دست داده.
دلیل اصلی این جنگل زدایی پاکسازی زمین ها برای پرورش دام و کشت علوفه برای دام هاست.
دانشمندان اخطار نموده اند که اگر تخریب جنگلهای بارانی در اینجا و در سراسر کره زمین با همین روند ادامه پیدا کند، نهایتا همه جنگل ها تا آخر قرن ناپدید خواهند شد.
یکی از منابع مهم تامین آب سالم
 جنگل آمازون که به سرعت در حال نابودی است، به "ریه های زمین" شهرت دارد
 تاثیر مثبت این جنگل ها بر آب و هوای کره زمین، که با جذب دی اکسید کربن انجام می شود، به حدی است که از آنها به عنوان چاه کربن یاد می کنند. به این ترتیب با از بین رفتن حتی بخشی از این جنگل ها، بخشی از ریه های زمین از بین رفته و میزان دی اکسید کربن از حالت تعادل خارج می شود.
جنگل های بارانی آمازون، هر ساله بیش از ٢٠ درصد از اکسیژن موجود در دنیا را تولید نموده و ۱٫۵ میلیارد تن دی اکسید کربن را از اتمسفر جذب می کنند.
جنگل زدایی و تغییرات اقلیمی، جنگل های آمازون را تهدید به نابودی می کنند
همگام با مردم برزیل، برای نجات آمازون، این دو پتیشن را امضا کنید:
 پتیشن صلح سبز
پتیشن آواز ( بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان این درخواست را امضا کرده اند)

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر