۱۳۹۲ دی ۱, یکشنبه

کشتار درختان برای گرامی‌داشت زادروز مسیح

بی رحمی و خودخواهی انسان ها را پایانی نیست... هنوز خون حیواناتی که برای رضای خدا ( تو بخوان شکم چرانی) در عید قربان کشته شدند خشک نشده بود که میلیون ها بوقلمون به مناسبت روز شکرگزاری وحشیانه کشته شدند و اینک نوبت کشتار درختان است زیرا مسیح در این روز به دنیا آمده!
میلیون ها درختان زنده و سبز و زیبا را قطع می کنند تا در گوشه های خانه شان به مرگ تدریجی بمیرند و سپس مانند کالایی بی مصرف به دور انداخته می شوند.
تولید درخت کریسمس در ایالات متحده یکی از صنعت های بزرگ این کشور است. حدود ۳۵۰٫۰۰۰ هکتار زمین این کشور به تولید درخت کریسمس اختصاص یافته و سالانه حدود ۳۰ میلیون درخت فروخته می شود.
در ایالات متحده برای مبارزه با آفات درخت کریسمس از ۲۵ نوع آفت کش استفاده می شود. از جمله عوارض جانبی این آفت کش ها٬ سرطان٬ اختلالات هورمونی و عصبی٬ ضایعات ارگان‌های مختلف٬ نقص عضو هنگام تولد٬ آسم٬ اثرات زیست محیطی و بسیاری مشکلات دیگر است.
این بدان معنی است که شما با آوردن درخت کریسمس به خانه تان٬ این آفت کش ها را هم به خانه خود به ارمغان میآورید اما این همچنین بدان معنی است که بر روی حیات وحش که با این درختان تعامل دارند مانند پرندگان، حشرات و پستانداران کوچک نیز تاثیر منفی تاثیر خواهد گذاشت. 
علاوه بر این، کسانی که در مزارع بزرگ درخت کریسمس که از این آفت کش ها استفاده می کنند و اغلب کارگران مهاجر با دستمزد بسیار کم هستند نیز تحت تاثیر اثرات زیان آور آن قرار می گیرند. 
درخت کریسمس٬ قرن ها پس از آغاز سنت های مذهبی در تعطیلات مسیحیان گنجانیده شد.
مسیحیان شمال اروپا٬ درختان همیشه سبز را بخاطر تعامل کاهنان با این درختان در مراسم خود گنجانیدند. کاهنان این درختان را که حتی در زمستان سبز باقی می ماندند را ستایش می کردند ولی آن ها این درختان را برای اینکه به خانه خود ببرند قطع نمی کردند زیرا این متضاد با باورهای دینی آن ها بود.
 این هم درخت کریسمس اوباما که روز شکرگزاری، بوقلمون نمی خورد ( یک حیوان بدبخت دیگری را خورد) ولی با افتخار چنین درخت زیبایی را می کشد.
به یاد داشته باشیم که ما انسانها، این کره خاکی را با دیگر ساکنان آن سهیم هستیم...
غزل برای درخت 
 تو قامت بلند تمنایی ای درخت 
 همواره خفته است در آغوشت آسمان 
 بالایی ای درخت 
 دستت پر از ستاره و چشمت پر از بهار 
 زیبایی ای درخت 
 وقتی که بادها
 در برگهای درهم تو لانه می کنند 
 وقتی که بادها 
 گیسوی سبزفام تو را شانه می کنند 
 غوغایی ای درخت 
 وقتی که چنگ وحشی باران گشوده است 
 در بزم سرد او 
 خنیاگر غمین خوش آوایی ای درخت
 در زیر پای تو 
 اینجا شب است و شب زدگانی که چشمشان 
 صبحی ندیده است 
 تو روز را کجا 
 خورشید را کجا 
 در دشت دیده غرق تماشایی ای درخت 
 چون با هزار رشته تو با جان خاکیان 
 پیوند می کنی 
 پروا مکن ز رعد 
 پروا مکن ز برق که بر جایی ای درخت 
 سر برکش ای رمیده که همچون امید ما 
 با مایی ای یگانه و تنها یی ای درخت 
«سیاوش کسرایی» 

در باره کریسمس بیشتر بخوانید:

شام کریسمس
روز پس از کریسمس
درخت کریسمس ۴۸ هزار یورویی شهر رُم مُرد!

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر