۱۳۹۱ تیر ۳, شنبه

پشت پرده معبد ببر

 سه چیز نمی تواند برای مدت طولانی پنهان بماند؛ خورشید، ماه و... حقیقت! بودا
 استثمار ببرها
 تجارت غیرقانونی، حیوان آزاری و گردشگران در معرض خطر
یک تحقیق و بررسی از معبد "Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno" معروف به "معبد ببر" توسط Care for the Wild International
 یکی از راهبان ببر در زنجیر را با چماق چوبی وادار به نشستن می کند
پس از آنکه فیلمی مستند از "معبد ببر" توسط کانال تلویزیونی "Animal Planet" در سراسر جهان پخش شد، این مرکز تبدیل شد به یک مقصد توریستی و گردشگری تایلند که روزانه صدها نفر بازدید کننده از سراسر جهان را بخود جذب می کند.
موفقیت "معبد ببر" بر اساس این ادعاست که ببرها از دست شکارچیان نجات داده شده اند و آزادانه و مسالمت آمیز در میان راهبان معبد که فعالانه در جهت نجات و حفظ ببرها می کوشند، زندگی می کنند.
 بموجب نگرانی های روزافزون گردشگران و کارکنان داوطلب معبد ببر، تحقیقات (CWI) پرده از شواهد نگران کننده ای در رابطه با وخامت شرایط نگهداری و بهزیستی حیوانات برداشت. از جمله:
- قاچاق غیر قانونی ببر
- سوء استفاده منظم فیزیکی از ببرهای معبد
- خطر کنش متقابل بین ببرها و گردشگران
این گزارش بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بین سال های ٢٠٠٥ و ٢٠٠٨ است.
 جاذبه گردشگری در تایلند و مشتاقانش: ببر اسیر در زنجیر
تجارت غیرقانونی
خطر انقراض ببرها را تهدید می کند و تجارت بین المللی ببر، به عنوان یکی از علل اصلی آن شناخته شده.
در حالی که "معبد ببر" ادعا می کند که نخستین ببرهای خود را بطور قانونی از دست شکارچیان نجات داده، CWI شواهدی به دست آورده که نشان می دهد بجای ادامه به عنوان یک مرکز نجات، معبد ببر در حال حاضر تبدیل به یک مرکز پرورش شده و مخفیانه با مالک یک مزرعه ی ببر در لائوس، معامله می کند.
 توافقنامه بین راهب بزرگ معبد ببر و صاحب مزرعه ببر در لائوس
این اقدامات نقض قوانین تایلند، لائوس و قوانین بین المللی (کنوانسیون تجارت بین المللی در گونه های در معرض خطر در جانوران وحشی و گیاهان) می باشد.
CWI همچنین با یک تاجر تایلندی حیات وحش تماس گرفت که ادعا می کند اولین ببرها را به معبد فروخته.
تبادل و یا فروش ببر در سراسر مرزهای بین المللی تحت قوانین بین المللی و تایلندی ممنوع است. اما CWI آشکار ساخت که حداقل ٧ ببر در معبد بین سالهای ٢٠٠٥ و ٢٠٠٧ ظاهر و ناپدید شدند و دست کم پنج ببر بدون هیچگونه توضیحی (یکی از بلافاصله پس از ورود) فوت کردند.
 "Famai" توله ببری که طبق بروشور معبد در سال ٢٠٠٣ بدنیا آمد و در ماه مه ٢٠٠٥ ناپدید شد
معمولا، حیوانات مسن تر معبد با توله های جوان از مزرعه ببر لائوس رد و بدل می شوند. برای رد گم کردن و پنهان کردن واقعیت، نام ببرهای منتقل شده به مزرعه لائوس را روی ببرهای جدید می گذارند.
 توله ببری که پس از ناپدید شدن Famai جایگزین او شد و Famai نامیده شد. این دو توله ببر چند هفته پس از گرفتن این نگاره جان سپردند
شبی که Fa Rung ناپدید شد
یکی از ماموران تحقیق و بررسی، این رویداد را اینگونه توصیف می کند: " نزدیک به ٦:٣٠ بعد از ظهر، ما برای صرف شام به بیرون معبد رفتیم. در ساعت ٧:١٥، یک راهب آمد و در نزدیکی میز ما نشست. او با خود یک بی سیم همراه داشت و با ما سخنی نگفت. نزدیک به ٧:٣٠ بعد از ظهر، ما به کاشانه خود بازگشتیم. درحالیکه ما وارد کلبه خود می شدیم، من یکدم برگشتم و به پشت خود نگاه کردم و دیدم راهب از پشت دروازه به خانه ما می نگرد. یک فراخوان رادیویی برای راهب ها شد. من بسیار بدگمان شدم زیرا قرار بود راهبان، هر شب، بین ساعت ٧ تا ٨ در حال مدیتِیشِن «ژرف‌نگری» باشند. من می دانستم پیش آمدی در حال روی دادن است، همینطور دو داوطلب دیگر همراه من. من از آنها خواستم اگر صدای موتور وسیله نقلیه ای را شنیدند، مرا آگاه سازند. نزدیک به ساعت ٧:٤٥ داوطلب ها صدای موتور کامیونی را شنیدند که بداخل معبد می آید. دروازه ورودی کاملا باز بود. من با شتاب همراه با دوربین خود برای گرفتن عکس رفتم ولی کامیون خیلی زود رفت. صبح روز بعد زود از خواب بیدار شدم تا ببرها را بازبینی کنم. به قفس Fa Rung رفتم ولی اثری از او در آنجا نبود. او دیگر به معبد بازنگشت..."
 Fa Rung ببری که در آگوست ٢٠٠٧ از معبد ناپدید شد
پرورش و زادوری
بر پایه قانون ١٩٩٢ نگهداری از حیوانات وحشی تایلند، پرورش و تکثیر ببر، نیاز به پروانه دولتی دارد. معبد این پروانه را ندارد اما بر پایه پرونده های موجود، معبد دست کم ١٠ توله ببر پرورش داده است.
شمار دیگری توله ببر نیز بدنیا آمدند اما زنده نماندند.
 برای همکاری در یک برنامه حفاظت و پرورش، پیشینه ژنتیک و پدر و مادر یک حیوان باید شناخته شده باشد. اما نخستین حیواناتی که به معبد وارد شدند، منشا ناشناخته دارند و آزمایش DNA برای شناسایی گونه ها، روی آنها انجام نشده. بنابراین با این پیشینه، معبد نمی تواند در هیچگونه از برنامه های برسمیت شناخته شده پرورش و نگهداری حیوانات همکاری کند.
 ماده ببر Saengtawan و توله هایش در ژانویه ٢٠٠٨
افزون بر این، در میان حامیان حیات وحش این یگانگی در دیدگاه وجود دارد که ببر در بند پرورش یافته، هرگز نمی تواند در محیط زیست طبیعی به زندگی ادامه دهد و دلیل آن کمبود زیستگاه طبیعی و اگر در نزدیکی انسانها زندگی کرده باشند، مانند ببرهای معبد، رها سازی آنها برای ببرها، انسانها و احشام، کشنده و خطرناک است.
  زیستگاه
دستورکار میان کشوری باغ وحش ها سفارش می کند دست کم ٥٠٠ متر مربع محوطه برای هر جفت ببر و یا برای یک زن و توله اش باید در نظر گرفته شود.
این باید در برگیرنده فضای بزرگ در محیط سر باز و همچنین کمینگاه سرپوشیده باشد.این فضا باید غنی از بسترها، سازه ها ای برای بالا رفتن و آب برای شنا کردن باشد. معبد ببر ١٥ ببر را در یک محل نگه می دارد.
 ببرهای معبد بر خلاف آنچه در بروشورهای معبد تبلیغ می شود،اجازه هیچ گونه جنبش آزادانه ای را ندارند و کم و بیش تمامی وقت خود را درون قفس های کوچک با کف پوش بتونی و میله های فلزی سپری می کنند.
 ببرها روزانه، ٢١ ساعت را درون سلول های خالی زندانی هستند و زمانی که برای اجرای نمایش برای گردشگران به بیرون آورده می شوند، محکم به زنجیر کشیده می شوند
رژیم غذایی
رژیم غذایی پیشنهاد شده برای ببر اسیر باید از کل لاشه تشکیل شده باشد. از جمله گوشت، استخوان، امعاء و احشاء و پوست. ببرها به روزانه ٣ تا ٤ کیلوگرم گوشت خام برای حفظ وضعیت بدن شان نیاز دارند.
 ببری بنام Phayu در شرایطی بسیارضعیف
در معبد ببر، رژیم غذایی ببرها، بیشتر شامل لاشه مرغ (که بهترین گوشت آن برای استفاده انسان برداشته شده)، با مقداری گوشت خوک و گاو (بیشتر چربی) و یا غذاهای بسته بندی شده تجارتی ویژه سگ و گربه است
 جیره غذایی معمولا بیش از ٣ کیلوگرم نیست و برای جلوگیری از خطر آلودگی به آنفولانزای پرندگان، تمامی گوشت ها پخته می شوند.
هر روز، گوشت را در آب نمک آنقدر می جوشانند تا دیگر خونی باقی نماند. مصرف زیاده از حد نمک برای سلامتی ببرها زیان آور است.
ببرها غذای خود را درون ظرف های بتونی دریافت می کنند و پس مانده غذا، همانطور در ظرف باقی می ماند تا روز بعد که آن را آب بکشند و بدون و ضدعفونی کردن، دوباره آن را پر کنند.
غذای اصلی ببرها مرغ است. بهمین سبب ببرها در معرض خطر سوءتغذیه قرار دارند.
سوء تغذیه در ببرها می تواند باعث کوری، ضایعات عضلانی و اسکلتی گردد.
برخی از ببرهای معبداز ضعف بینایی و تغییر شکل پا رنج می برند.
Harnfa توله ببری که آرواره پایینش متورم و چرکی است
توله ها را بین دو هفتگی تا دو ماهگی از مادر خود جدا می کنند. در شرایط طبیعی، توله ببرها ٤ تا ٦ ماه شیر مادر می خورند.
توله ببرها را از مادر جدا میکنند تا گردشگران به آنها شیری را که فرمول آن برای آدمیزاد درست شده بخورانند
نمایش برای گردشگران
روزانه بین ساعت یک تا چهار بعد از ظهر، در گرمترین ساعات روز، ١٠ ببر برای نمایش بیرون آورده می شوند.
  در سال ٢٠٠٧ روزانه بین ٣٠٠ تا ٤٠٠ نفر و بگفته یکی از کارکنان داوطلب، گاهی تا ٨٠٠ نفر بازدید کننده خارجی دارد. بغیر از دست زدن و نشستن روی ببرها، عکس گرفتن با ببرها یکی از جاذبه های اصلی برای بازدید گردشگران است.
 کودکان را تشویق به نشستن و خوابیدن روی ببرها می کنند
ببرها حدود ٣ ساعت در دره ی بدون سایه ( البته برای گردشگران محل های مخصوص سایه دار در نظر گرفته شده است) زیر آفتاب داغ که دمای تا ٤٠ درجه سانتیگراد می رسد، برای سرگرم کردن گردشگران بوسیله زنجیر کوتاهی به زمین بسته می شوند.
دلیل آرامش و سستی ببر، این حیوان افسانه ای و با شکوه چه می تواند باشد؟ 
تربیت و کنترل
مورد Nanfa
زمانی که  Nanfa ماده پلنگ ٢٠ ماهه ای بود، در راه رفت و برگشت از دره، گرداننده همیشگی او از یک قلاده که دو سر آن از سرب بود و با گیره ی سنگین به Nanfa وصل شده بود استفاده می کرد. هر گاه که Nanfa از راه رفتن خودداری می کرد، گرداننده با سر آزاد سربی قلاده بر سر او می کوبید تا او را دوباره وادار به راه رفتن کند. زمانی که Nanfa در یک موقعیت پیش آمده تلاش در آزاد کردن خود کرد، گرداننده برای مجازات او با میله ای بلند و فلزی نزدیک ١٠ دقیقه بر سر او کوفت و همکار همراهش تماشاکنان، می خندید.
Nanfa  پلنگ ماده
یک ژست مناسب برای عکس گرفتن گردشگران و تلاش برای حفظ آن
 تسلط بی رحمانه برای نگهداشتن ببرها در موقعیتی مناسب با استفاده از شیوه های توهین آمیز و دردناک از جمله پیچاندن و کشیدن دم، کشیدن گوش و پیچاندن بینی، شلاق زدن، کوبیدن مشت و زدن لگد، استفاده از چماق و یا پرتاب سنگ در حضور گردشگران. نمونه هایی که به طور منظم دیده می شود.
راهبی در حال کشیدن دم ببر بزنجیر کشیده شده جهت آماده کردن برای عکس گرفتن
کارکنان معبد تمام مدت نزدیک به حیوانات می مانند و با پاشیدن ادرار درون بطری بروی صورت ببر، او را همواره تحت کنترل دارند.
ببرها حیوانات انفرادی و منزوی هستند و  پاشیدن ادرار نوعی برقراری ارتباط از راه دور است، برای حفظ فاصله از یکدیگر. پاشیدن ادرار از فاصله بسیار نزدیک نشان دهنده حرکتی بسیار تهاجمی از یک حیوان غالب است.
راهب بزرگ معبد در حال پاشیدن ادرار بصورت ببر بمنظور ایجاد فرمانبری از روی ترس
برخی از ناظران در اینترنت به این موضوع اشاره کرده اند که  این آرامش و سستی غیر طبیعی ببرها، به سبب استفاده ار مواد مخدر است.
راهب بزرگ و کارکنانش، استفاده از هر گونه دارویی را انکار می کنند و ادعا می کنند این رفتار طبیعی ببرها هنگام استراحت اوایل بعد از ظهر می باشد.
محققان CWI هیچ مدرکی دال بر استفاده از مواد مخدر پیدا نکردند هر چند که پنهان کردن چنین شواهدی توسط کارکنان و با مسوولیت مدیریت معبد کار آسانی می باشد.
آرامش و سستی غیر طبیعی ببرها و سوء استفاده انسانها
رفتار
رفتار کلیشه ای (حرکات بدون هدف و بی اراده مانند تکان دادن سر، جویدن پنجه ها، راه رفتن برای مدت های طولانی در مسیرهای کوتاه و ثابت و بارها و بارها تکرار آن، بدون تغییر) این حرکات در حیواناتی شایع است که شرایط نامناسب زیستگاهشان مانع رفتار طبیعی شان می شود. با آموزش و یا کنترل آنها.
حرکات بی هدف و بدون اراده، از سر ناتوانی، سرخوردگی، بیچارگی و ناامیدی
امنیت بازدید کنندگان
بررسی های CWI باعث افزون شدن نگرانی در مورد ایمنی بازدید کنندگان معبد ببر شده.
نمونه های فراوانی در رابطه با حمله گربه های وحشی باصطلاح آموزش دیده و به ظاهر آرام دیده شده که برخی از آنها بسیار خطرناک و کشنده بودند.
این در برگیرنده حمله های هنگام جلسات عکس برداری نیز می باشد.
در معبد، صدها نفر از بازدید کنندگان، هنگام عکس برداری، برخی کودک و جوان، به طور فعالانه تشویق به ایجاد تماس فیزیکی با ببرها می شوند.
 آگهی از سایت معبد ببر
کارکنان معبد گاهی قادر به جلوگیری به موقع از رفتار ستیزه جویانه ببرها نمی شوند.
افزون بر این، کارکنان معبد به عنوان یک کل، برای مقابله با شرایط اضطراری آماده و مجهز نیسستند.
معبد ببر، به صراحت نه تنها هیچگونه مسوولیتی در قبال امنیت بازدید کنندگان قبول نمی کند بلکه از گردشگران تعهد سلب مسوولیت هم میگیرد.
اطلاعیه سلب مسوولیت
این گزارشی بود از وضع ببرهای معبد بین سالهای ٢٠٠٥ تا ٢٠٠٨. بی گمان وضع ببرهای زندانی معبد، در سالهای کنونی بیشتر رو به وخامت گذاشته و با توجه به اینکه این بار دولت تایلند خود نیز قصد همکاری با این معبد را دارد، باید منتظر مرگ و آزار بیشتر این موجودات زیبا و در حال انقراض باشیم.
 راهب بزرگ، هنگام مصاحبه با یک روزنامه نگار در ژانویه ٢٠٠٨، در پاسخ به این سوال که چرا ببرها گاز نمیگیرند گفت:
 آنها می خواهند گاز بگیرند و روزی این کار را خواهند کرد...
 امیدوارم همین راهب ریاکار و بیرحم، نخستین کسی باشد که استخوانهایش زیر دندانهای ببرها خرد خواهد شد.
پشت ردای بودا
لطفا امضا کنید
 فیلم هایی از شکنجه و آزار ببرها در معبد ببر
درباره آزار و کشتار ببرها بیشتر بخوانید:
با اشرف مخلوقات ، گل سر سبد آفرینش آشنا شوید! 

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر